Opublikowany przez: monika.g 2019-07-06 18:25:50
Autor zdjęcia/źródło: Ciąża Plus @ yanalya/freepik.com
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek Żelazko na konferencji prasowej dotyczącej bezpłatnego pobytu rodziców z dzieckiem w szpitalu>> przedstawiła nowy projekt ustawy „Ciąża Plus”. Jego główne założenia to bezpłatne leki dla kobiet w ciąży oraz lepsze żywienie kobiet w ciąży i po porodzie w szpitalach.
Z dostępu do bezpłatnych leków będzie mogła skorzystać każda kobieta w ciąży od momentu pierwszego zgłoszenia się do lekarza i stwierdzenia przez niego ciąży aż do jej zakończenia.
Zostanie również podniesiona stawka żywnościowa na porodówkach w szpitalach z dotychczasowych 14 zł. na dzień do 32 zł. Ma to znacznie poprawić jakość posiłków przygotowywanych dla kobiet w ciąży i tuż po porodzie, na które często skarżą się one w mediach społecznościowych.
Konsultanci krajowi przygotują listę darmowych leków dla kobiet w ciąży. Znajdą się na niej przede wszystkim leki ratujące życie matki i dziecka, czyli takie, które kobieta przyjmowała już przed ciążą ze względu na chorobę przewlekłą lub na chorobę, która powstała w trakcie ciąży np. nadciśnienie, cukrzycę oraz leki hormonalne na podtrzymanie ciąży.
Bezpłatne leki będą wydawane tylko na receptę, która będzie oznaczona symbolem „C”. Uprawnienia do wypisywania takich recept będą mieli lekarze ginekolodzy, położnicy oraz lekarze pierwszego kontaktu pracujący w placówkach, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, która musi uważać na wszelkie zażywane środki, aby nie zaszkodzić dziecku. Dlatego w czasie ciąży przyszła mama powinna przyjmować tylko te leki, które są konieczne. Wśród refundowanych leków dla kobiet w ciąży nie będzie więc suplementów diety, które ciężarne zażywają przeważnie przez całą ciążę. Ministerstwo Zdrowia zaleca bowiem, aby niezbędne witaminy i minerały uzupełniać w sposób naturalny, a nie za pomocą środków farmaceutycznych.
Projekt ma wejść w życie już za około 2 miesiące. Po ogłoszeniu ustawy rząd będzie miał 4 miesiące na opracowanie i przedstawienie pełnej listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. Według wyliczeń projekt "Ciąża Plus" obejmie 380 tys. kobiet rocznie.
ZOBACZ TAKŻE:
500+ na pierwsze dziecko: jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek? KROK PO KROKU>>
Wycofano popularny lek na astmę. Mamo, sprawdź czy nie podajesz go swojemu dziecku>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.